Wybierz oddział

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska w Zakopanem

9.03.2020

"Pragnę zwycięży lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Olimpiady Specjalne gromadzą każdego roku wspaniałych zawodników z całej Polski. Zawodników chętnych do sprawdzania własnych sił, umiejętności sportowych jak i społecznych. Na X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2020 Zakopane - Bydgoszcz w tym roku udali się zawodnicy Oddziału Regionalnego Pomorskie. Oddział Regionalny reprezentowali zawodnicy z trzech Klubów Olimpiad Specjalnych. Klub ze SOSW w Pelplinie, SOSW w Uśnicach i SORW dla Dzieci i Młodzieży z autyzmem w Malborku. Cała przygoda Ogólnopolskich Igrzysk rozpoczęła się 4 marca 2020 roku w Zakopanem. Uroczysta Ceremonia otwarcia Igrzysk odbyła się przy Placu Niepodległości. Podczas Ceremonii wniesiono flagę Olimpiad Specjalnych, wniesiono Ogień Nadziei oraz wygłoszono przysięgę Olimpiad Specjalnych. Zawodników przywitali Ambasadorzy I części Igrzysk oraz Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej Agata Kornhauser - Duda. Gośćmi specjalnymi tego dnia byli Zespół Giewont oraz Gość specjalny - zespół "Zakopower".

5 marca wszyscy zawodnicy Ogólnopolskich Igrzysk rozpoczęli zawody sportowe, preeliminacje z narciarstwa zjazdowego, narciarstwa biegowego i biegu na rakietach śnieżnych. Zawodnicy z naszych Klubów preeliminacje rozpoczęli na obiektach COS w Zakopanem. Oddział Pomorski reprezentowali zawodnicy: Filip Laskowski z Klubu w Pelplinie w biegu na rakietach śnieżnych na 50 m; Filip Rąbała z  Klubu w Pelplinie w  biegu na rakietach śnieżnych na 50 m; Anna Kupczyk z Klubu w Pelplinie w biegu na rakietach śnieżnych na 50 m i 100 m; Szymon Baranek z Klubu w Uśnicach w biegu na rakietach śnieżnych na 200 m i 400 m oraz Marta Jaskulska z Klubu w Malborku biegach na rakietach śnieżnych na 50 m i 100 m. Po słonecznym i białym dniu poświęconym preeliminacjom na stadionie COS na zawodników i trenerów czekała turystyczna niespodzianka. Wieczorem zwiedzaliśmy Zakopane oraz cieszyliśmy się dobrymi wynikami po preeliminacjach.

6 marca odbył się ciąg dalszy zawodów. Tego dnia odbyły się finały oraz dekoracje zawodników. Każdy zawodnik starował w swojej grupie sprawnościowej zdobywając wywalczone medale. Tego dnia wszyscy trzymaliśmy kciuki. Wszystkim a w szczególności trenerom towarzyszyły duże emocje przeplatane łzami szczęścia. Zawodnicy pokazali walecznego silnego ducha, zdobyli najwyższe noty na miarę ich możliwości. Pokazali moc i energię jaka im towarzyszyła podczas całych Igrzysk. Wieczór w tym dniu poświęciliśmy na udział w Programie Zdrowi Sportowcy. Uczestniczyliśmy w badaniu postawy i równowagi ciała oraz badaniu laryngologicznemu i audiologicznemu.

7 marzec był ostatnim dniem zawodów. Odbyła się Uroczysta Ceremonia Zamknięcia I części Igrzysk przekazanie Ognia Nadziei organizatorom II części Igrzysk z Bydgoszczy. Gościliśmy Zespół Mały Hop Cup. Odbyło się również uroczyste losowanie złotych medalistów na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Wyniki finałów zawodników Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Pomorskie: Filip Laskowski srebrny medal na dystansie 50 m; Filip Rąbała srebrny medal na 50 m; Anna Kupczyk  brązowy medal na 50 m i złoty medal na 100 m; Szymon Baranek brązowy medal na 200 m i  srebrny na 400 m; Marta Jaskulska brązowy medal na 50 m i brązowy medal na 100 m.

Zawodniczka z Klubu Pelplin Anna Kupczyk została wylosowana na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

W przygotowaniach do udziału w Igrzyskach brali udział rodzice i trenerzy. Serdecznie dziękujemy za otrzymane wsparcie Gminie Pelplin, która opłaciła transport uczestników z Pelplina; Starostwu Tczewskiemu za zakup sprzętu sportowego oraz Sklepowi Górskiemu Elbrus z Rzeszowa za nieodpłatne wypożyczenie sprzętu sportowego.

Zawodnicy podczas zawodów byli pod opieką Aleksandry Orszulak, Andżeliki Laskowskiej oraz kierownika ekipy Korneli Rąbały.

Olimpiady Specjalne dają możliwości zaangażowania się w całoroczny program działań sportowych i społecznych, który inspiruje miliony ludzi na całym świecie do działania. Jednocześnie Olimpiady pozwalają i dają szansę poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań, zawierania przyjaźni i umiejętności społecznych. Cieszymy się, że nasi zawodnicy wszyscy stanęli na podium i do domu powrócili z medalami, zmotywowani do dalszej pracy.

Kornelia Rąbała

SPONSOR STRATEGICZNY

Sponsor strategiczny

SPONSOR GŁÓWNY

Sponsor główny

PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy Olimpiad Specjalnych Polska

INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

KOMUNIKACJA MARKETINGOWA I PR

Komunikacja i PR

OGÓLNOPOLSKI PATRONAT MEDIALNY

Ogólnopolski patronat medialny

OGÓLNOPOLSCY PARTNERZY OLIMPIAD SPECJALNYCH POLSKA

Partnerzy i Przyjaciele

Partnerzy regionalni

Partnerzy
Instytucje wspierające - dofinansowanie projektów realizowanych w 2018r.

Strona internetowa dofinansowana jest ze środków MSiT.